Influencer Marketing | Venüs Ajans - Dijital reklam ajansı, izmir web tasarım ajansı, sosyal medya yönetimi, kurumsal ve profesyonel SEO

Influencer Marketing

Influencer Marketing

28 Mayıs 2021 Cuma

Sosyal medyanın günlük hayatımıza girmesi, alışveriş alışkanlıklarımızı yönlendirmesi farklı kavramları da beraberinde getirdi. Bunlardan biri de Influencer Marketing.

Herhangi bir sosyal medya mecrasında bulunan ve yüksek takipçi sayılarına sahip kişiler, influencer olarak adlandırılır. Influencerlar yaptıkları paylaşımlarla takipçilerini yönlendirir, satın alma kararlarında etkili olurlar. Influencerlar da kendi içlerinde bazı kategorilere ayrılırlar.

Mikro Influencerlar; yaklaşık 10.000-50.000 kişi arasında bir takipçi kitlesine sahiptir. Daha az takipçi sayısına sahip olmalarına rağmen etkileşim oranları yüksektir ve takipçileriyle sürekli iletişimdedirler.

Makro Influencerlar; mikro influencerlara göre daha yüksek takipçi sayısına sahiptir. 500.000-1 milyon kişi arasında bir takipçi kitleleri bulunur. Daha büyük markalarla iş birliği yapar, daha yüksek ücretlere çalışırlar.

Mega Influencerlar; influencer marketing dünyasının en yüksek takipçi sayısına sahip kitlesidir. Sosyal medya hesaplarında 1 milyon ve üzerinde takipçileri bulunur. Yüksek ücretlerle iş birliği yaptıkları için çok büyük markalarla çalışırlar.

Influencer Marketing, doğru iş birlikleri ile markanızın bilinirliğini artırır ve hedef kitlenizi geliştirmenizi kolaylaştırır. Peki iş birliği yapacağınız influencerları seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • İş birliği yaptığınız influencerın markanızın mesajına aykırı hareket etmemesi önemlidir.
  • Takipçi sayısı her şey demek değildir. İş birliği yaptığınız influencerın takipçilerinin gerçek; beğenilerin, yorumların organik olmasına dikkat edin.
  • İş birliği yaptığınız influencerın hedef kitlenize uygun bir influencer olması önemlidir.
  • İş birliği yaptığınız influencerın sizden önce ya da sonra rakibinizle iş birliği yapması güvenilirliği zedeler.
  • Influencerın ürün veya hizmetinizi tanıtırken kullandığı içerik de çalışmanın başarısını etkileyen etmenlerden biridir. İçerik pazarlaması nasıl yapılır, içerik pazarlamasında nelere dikkat edilir gibi başlıklara dikkat ederek içeriği oluşturmak gerekir.