Alan adımı nasıl seçerim ve nereden alırım? | Venüs Ajans - Dijital reklam ajansı, izmir web tasarım ajansı, sosyal medya yönetimi, kurumsal ve profesyonel SEO

Alan adımı nasıl seçerim ve nereden alırım?

Alan adımı nasıl seçerim ve nereden alırım?

06 Temmuz 2021 Salı

Bu yazımızda alan adı nasıl seçilir, nereden ve nasıl alınır konusunda bilgi aktaracağız. Alan adı seçiminde ilk olarak şunlara dikkat edilmelidir:

  • Söylemesinin kolay ve anlaşılır olması önemlidir. 
  • Mümkün olduğunca kısa olması gerekir. 
  • Mümkünse yaptığınız işi anlatmalı. Değilse firma, ürün veya marka ismi uygun olacaktır.
  • Dolu ve boşta olan alan adlarının araştırılarak seçim yapılması gerekir. Örneğin; marka.com alan adı dolu ise marka.com.tr’yi de alabilirsiniz. Ancak uzun dönem için her ikisi de sizin olursa çok daha iyi olur.
  • Kurumsal bir yapıysanız .com ve .com.tr öncelikli olarak tercih edilebilir. Eğer bir girişim veya proje için isim alıyorsanız günümüzde çok çeşitli uzantılar mevcuttur. Orta vadede istediğimiz uzantıyı kendimiz de belirleyeceğiz gibi görünüyor. marka.urun gibi… Buna daha zaman var tabii.
  • Seçtiğiniz alan adının farklı uzantılarını da alıp geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Com, com.tr, net, org... gibi. Başka bir firmanın markaniz.net’i alıp kullanmasını istemezsiniz değil mi?
  • Bunların yanında eğer yoksa markanız, ürününüz veya firmanız için mutlaka marka tescil belgesi de almalısınız. Bu belgeler yaşayabileceğiniz sorunlarda sizi yasal olarak koruyacaktır.
  • Alan adını aldığınız firmanın web sitesine giriş bilgilerini çok iyi saklamanızı ve gelen her e-maili dikkatlice okumanızı öneririz. Alan adları her yıl yenilenmektedir. Ancak alan adınızı 2, 3 hatta 5 yıllık da alabilirsiniz. Bunun gibi uzun dönemli alımları biz de öneriyoruz.
  • Web sitenizin ve kullandığınız kurumsal e-maillerin, alan adınıza bağlı olduğunu unutmayın. Alan adınızı güvenle saklamalısınız, korumalısınız; aksi durumda büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz. 

Alan adınızı nereden alabilirsiniz?

Alan adlarınızı ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - 1998) tarafından yetkilendirilmiş bayilerden (alan adı firmalarından) alabilirsiniz. GoDaddy, domain.com, namecheap.com, name.com, Google domains en hacimli global firmalardır.

Com.tr ve diğer .tr uzantılı alan adları için ise; metunic.com.tr, natro.com, turhost.com, vargonen.com, isimtescil.net firmalarını deneyebilirsiniz. Tr uzantılı alan adları için genelde marka tescil, ticari sicil… vb belgeleri de istenir. Bu firmalardan ayrıca .com ve .net ve diğer uzantıları da alabilirsiniz.

Konu ile ilgili ülkemizdeki mevzuatları detaylı incelemek isterseniz BTK web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
https://www.btk.gov.tr/internet-alan-adlari-genel

Dünyadaki tüm alan adlarının bağlı olduğu kurumun web sitesini de linkten inceleyebilirsiniz:
https://www.icann.org/

Alan adı alımı konusunda yardım isterseniz bize her zaman ulaşabilirsiniz.